Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data: 01-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Drugiego kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób dotkniętych tą chorobą, a zwłaszcza na wykluczenie, brak akceptacji i stygmatyzację. Tego dnia Fundacja Jaś i Małgosia (JiM) organizuje akcję „Polska na niebiesko” pod hasłem „Autyzm. Chcemy być sobą!”. W ramach przedsięwzięcia budynki w całym kraju zaświecą na niebiesko dla osób z autyzmem. W Pile tak szczególną barwą zostaną ozdobione Starostwo Powiatowe, mieszczące się przy alei Niepodległości oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” przy ulicy Okrzei. Ponadto na terenie całego kraju będzie można znaleźć punkty informacyjne, otwarte na spotkania i rozmowy z osobami z autyzmem oraz ich rodzicami. W Pile taki punkt będzie działał w niedzielę, 2 kwietnia, w Galerii VIVO, od 16.00 do 20.00. Przedsięwzięciu patronuje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Warto dodać, że do grona placówek przyjaznych osobom z autyzmem dołączy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, w której podjętych zostało szereg działań ułatwiających osobom cierpiącym na autyzm korzystanie ze zgromadzonych zasobów. Wprowadzone zostaną dodatkowe karty czytelnika z informacjami o dacie oddania książki, adresie Biblioteki, godzinach otwarcia, a także o zainteresowaniach jej właściciela, czy preferowanej formie komunikacji. Każda placówka zostanie zaopatrzona w specjalną mapę, która pomoże w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów. Przyborniki biblioteczne pozwolą przygotować się do wizyty, a jego prostszą wersją będą książeczki „Chcę wypożyczyć” i „Chcę skorzystać”. Pomocna w komunikacji będzie również tablica „Co mogę wypożyczyć?”.

Ponadto na stronie internetowej Biblioteki znajdą się linki do filmów przedstawiających najczęściej spotykane sytuacje. Każdy z filmów składa się z dwóch części. Pierwsza to wprowadzenie zawierające najważniejsze informacje. Druga pokazuje, jak może przebiegać rozmowa osoby autystycznej z bibliotekarzem. Ponadto wszyscy pracownicy zajmujący się udostępnianiem zbiorów wezmą udział w szkoleniu warsztatowym, przeprowadzonym przez Fundację SYNAPSIS. Biblioteka Główna oraz filie zostaną zaopatrzone też w znak „Biblioteki przyjaznej”, który gwarantuje, że w tej przestrzeni pracują ludzie otwarci na drugiego człowieka, a osoby z autyzmem są mile widziane.

Zapisz się na newsletter